Czy warto inwestować w nieruchomości i jak nie przeinwestować?

Inwestowanie w nieruchomości. Czy warto inwestować i jak nie przeinwestować?

Inwestowanie w nieruchomości, oprócz inwestycji w złoto jest nieprzemijającym sposobem na zysk. Inwestorzy zarabiali na nieruchomościach już kilka tysięcy lat temu i zarabiają do dziś. Aby korzystnie ulokować kapitał i czerpać zysk z inwestycji w nieruchomości, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, kształtujących korelację kosztów i korzyści.

Jak rozpocząć inwestowanie w nieruchomości?

Inwestowanie w nieruchomości dla osoby niedoświadczonej może wydawać się skomplikowane z uwagi na dużą liczbę formalności oraz konieczność posiadania znacznych środków finansowych. Zysk z nieruchomości nie jest pewny jednak, aby zminimalizować ryzyko, związane z przeinwestowaniem, nieprawidłowym oszacowaniem kosztów początkowych warto starannie zaplanować swój budżet na inwestycję oraz konieczne wydatki. Początek inwestowania w nieruchomości to czas, który inwestor powinien poświęcić na przygotowanie się do swojej pierwszej transakcji kupna. Oglądaj nieruchomości, przeznaczone na sprzedaż, szacuj, oceniaj i planuj. Nie ulegaj presji, chwilowym impulsom pozwalając, by rozwaga i przemyślenie stały się Twoimi najlepszymi doradcami. Inwestuj świadomie, na początku wybierając nieduże nieruchomości.

Świadome, przemyślane inwestowanie, czyli co i gdzie kupić?

Zakup nieruchomości pod wynajem, z myślą o późniejszej sprzedaży wiąże się przede wszystkim z chęcią regularnego zarobku. Aby zarobić na nieruchomościach, wybieraj rozsądne oferty. Wiedz, że okazje na rynku nieruchomości zdarzają niezwykle rzadko, dlatego nie wybieraj ofert z podejrzanie zaniżoną ceną. Zwróć uwagę przede wszystkim na lokalizację. Jeżeli chcesz nieruchomość wynajmować, musisz znaleźć ofertę w lokalizacji, w której jest duży popyt na dany rodzaj nieruchomości. Kupując mieszkanie, wybierz lokalizację niedaleko ośrodka akademickiego, przemysłowego lub centrum miasta. Zwróć uwagę na układ pomieszczeń, powierzchnię, a także stan techniczny mieszkania. Wybierając lokal usługowy, lokalizacja oraz przystosowanie pod kątem obowiązujących przepisów są priorytetami. Dom najlepiej kupić na przedmieściu, z którego jest dobry dojazd do miasta. Świetna inwestycja na rynku nieruchomości, czyli zakup garażu pod wynajem okaże się opłacalna, jeśli wybierzesz garaż, położony niedaleko osiedla w centrum lub na jego obrzeżach. Możesz inwestować w działki budowlane, jednak zysk ze sprzedaży może pojawić po wielu latach od zakupu. Pamiętaj, że decydując się na sprzedaż przed upływem pięciu, pełnych lat podatkowych, będziesz musiał/a opłacić podatek od kwoty zysku ze sprzedaży.  

Kiedy inwestowanie przyniesie Ci zyski?

Zysk z nieruchomości osiągniesz, jeśli przy stosunkowo niskim wkładzie, będziesz mógł/mogła osiągać korzyść jak najszybciej. Niektóre lokalizacje są szczególnie atrakcyjne dla inwestujących. Rozwijające się dzielnice, piękniejące starówki, wzrastająca liczba miejsc pracy w bezpośredniej okolicy oraz rozbudowa infrastruktury drogowej wpływają na wzrost zainteresowania nieruchomościami w okolicy oraz wzrost cen za metr kwadratowy. Nieruchomości, które położone są na terenie pustoszejących miasteczek, dzielnic oraz miejsc, które nie idą z duchem czasu tracą na wartości. Inwestując, unikaj takich miejsc. Zakup nieruchomości w nieprzemyślanej lokalizacji skutkuje stratą finansową. Spada również wartość nieruchomości, zlokalizowanych na osiedlach z wielkiej płyty. Mieszkania wymagają tam dużych nakładów na remont, a wysokie opłaty czynszowe sprawiają, że zysk inwestorski jest o nie pomniejszony. Lepiej więc kupować na rynku pierwotnym, gdzie mieszkania i domy przy zakupie zwolnione są z opodatkowania oraz często nie wymagają wysokich, comiesięcznych opłat czynszowych. Konieczność wykończenia lokalu mieszkalnego zakupionego na rynku pierwotnym może być zaletą, można bowiem realizować własną wizję aranżacji pomieszczeń. 

Czy inwestując na rynku pierwotnym, łatwo można przeinwestować?

Przeinwestować łatwo zarówno przy inwestycji w nieruchomość na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, jednak kupując u dewelopera nietrudno ulec pokusie zakupu większej ilości nieruchomości, niż zakłada uwzględniony planem budżet inwestycyjny. Nie kupuj zbyt wielu nieruchomości, jeżeli nie znasz jeszcze specyfiki rynku. Lepiej wybrać mniejsze i tańsze mieszkanie, aby zyskać odrobinę mniej, niż ryzykować szybki i większy zarobek, korzystając z rezerw lub kredytów. Aby nie przeinwestować, uwzględniaj koszty dodatkowe zakupu i obsługi nieruchomości: koszty notarialne, ubezpieczenie, podatki, remont bądź wykończenie oraz okres przestoju. Nieruchomość, zanim przyniesie zysk, wymaga inwestycji, dlatego oszacuj stopę zwrotu jeszcze przed zakupem. Szacuje się, że nieruchomość zwraca się po kilkunastu latach od zakupu, aby skrócić ten okres, zacznij od zakupu niewielkiego mieszkania w centrum, które wynajmiesz pracownikom firmy, delegowanym do miasta. Cena wynajmu mieszkań niedużych (kawalerek oraz kawalerek z osobną sypialnią) jest proporcjonalnie wysoka do kwoty, jaką możesz uzyskać za mieszkanie dwu lub trzypokojowe, wynajęte rodzinie z dziećmi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *