Poznaj mocne i słabe strony wynajmu nieruchomości

nieruchomosci mazowieckie

Wynajem mieszkania – mocne i słabe strony wynajmu

Posiadanie nieruchomości, w której nie zamieszkujemy wiąże się z koniecznością zadysponowania lokalem, aby jego utrzymanie nie generowało niepotrzebnych kosztów. Najpopularniejszymi rozwiązaniami w tym względzie będą sprzedaż lub wynajem. Jeżeli nie zależy nam na szybkim uzyskaniu większej sumy pieniędzy uzyskanej w wyniku sprzedaży lokalu mieszkalnego, warto rozważyć opcję wynajmu, dzięki której nieruchomość pozostanie naszą własnością, nie będzie generowała kosztów, a być może uda się na niej zyskać. Wynajem nieruchomości wiąże się z wieloma czynnikami, kształtującymi relację pomiędzy najemcą, a wynajmującym. Wynajem mieszkania posiada swoje zalety i wady, które warto przeanalizować w celu podjęcia ostatecznej decyzji. Pomocne okazują się elementy analizy SWOT, pierwotnie stosowanej w biznesie. Dzięki kalkulacji mocnych i słabych stron wynajmu można zdecydować o tym, czy warto wynajmować mieszkanie lokatorom.

Mocne strony wynajmu mieszkania, czyli co możesz zyskać?

Zdecydowaną zaletą wynajmu jest możliwość posiadania nieruchomości, która na przestrzeni lat może znacznie zwiększyć swoją wartość. Mieszkanie, z którego obecnie nie korzystamy może stanowić doskonałe zabezpieczenie finansowe lub przyszłe miejsce zamieszkania dziecka, które po osiągnięciu pełnoletności będzie rozpoczynało życie na własny rachunek. Wynajęta nieruchomość generuje zysk – osoba zamieszkująca, na podstawie umowy wynajmu, zobowiązana jest do opłacania rachunków za media oraz opłaty odstępnego. Na poczet ewentualnych zniszczeń możesz pobrać kaucję, stanowiącą zabezpieczenie finansowe.

Słabe strony wynajmu mieszkania – czy możesz stracić?

Ryzyko związane z wynajmem nieruchomości jest podobne do tego, z którym mamy do czynienia w przypadku inwestycji lub prowadzonego biznesu. Jeżeli wynajem mieszkania jest Twoim, niewielkim przedsięwzięciem i inwestycją na przyszłość, podejdź do niej rozważnie. Ustal rozsądną ceną, porównywalną z podobnymi ofertami w okolicy oraz zadbaj o dokładne, przemyślane skonstruowanie umowy najmu. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się współpraca z agentem nieruchomości, posiadającym doświadczenie w obsłudze najmów. Podejmowane ryzyko wiąże się z płatnościami oraz usposobieniem lokatorów. Musisz brać pod uwagę zużycie elementów wyposażenia mieszkania, jednak celowe zniszczenia, zachowanie godzące w spokój sąsiadów oraz opóźnienia w płatnościach mogą być podstawą do rozwiązania umowy najmu. Na wynajmie nie zarobisz większej sumy jednorazowo, musisz brać pod uwagę okresy przestoju pomiędzy wyprowadzeniem się poprzednich i wprowadzeniem kolejnych lokatorów, konieczność przeprowadzania remontów, modernizacji lokalu, jednak w ogólnym rozrachunku zyskujesz, posiadając nieruchomość, której wartość wzrasta. 

Mocne i słabe strony wynajmu mieszkania z perspektywy najemcy

Z perspektywy osoby wynajmującej nieruchomość, wynajem krótko lub długoterminowy sprawdza się w sytuacji, gdy nie chcemy wiązać się z danym miejscem na stałe, kupując nieruchomość oraz w przypadku, gdy sytuacja osobista lub finansowa nie pozwala na zakup nieruchomości. Wynajem może być opcją na jakiś czas, jednak w perspektywie wieloletniej przeważają słabe strony, które leżą po stronie kosztów oraz konieczności dostosowania się do wymogów właściciela lokalu. 

4 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.